Назву «Nemo» отримала міжнародна мережа дельфінаріїв, філії якої знаходяться в Норвегії, Білорусії, Казахстані та інших країнах, в тому числі в Україні.
Один із таких закладів розташований в Харкові – місті-мільйоннику, що вражає чистотою та красою в будь-яку пору року. Ця стаття розповість детально про Харківський дельфінарій: що цікавого в ньому можна побачити, яку структуру має ця установа та як вона живе і працює в умовах війни.
Історія та структура
Незабаром даний заклад, що так полюбився мешканцям Слобожанщини та її гостям, святкуватиме своє 15-річчя.
Відкриття його відбулося 30 травня 2009 року й було приурочене міжнародному Дню захисту дітей. Дана установа міста Харків є великим комплексом, що займає значну територію в центральній частині міста.
До складу цього комплексу входить зала з басейном, трибунами для глядачів та помостом. На її водній арені відбуваються шоу: виступи дельфінів та інших дресированих представників морської фауни. Ще один величезний підрозділ установи – океанаріум, що включає кілька приміщень.
У місці, де знаходиться Харківський дельфінарій «Немо», є елітний готель та ресторація з однойменною назвою – вони також відносяться до комплексу.
Фішкою готелю є унікальна можливість для його постояльців через скло бачити дельфінів у воді – милуватися красою та грацією цих дивовижних морських тварин. Ресторан, що має простору й затишну терасу, був побудований через три роки після відкриття дельфінарію і одразу став популярним.
Місцезнаходження даного комплексу – сад імені Шевченка, який вважається однією з найголовніших міських зон відпочинку. Поруч із дельфінарієм знаходиться оригінальний водограй «Каскад». До входу в заклад, де живуть дельфіни та інші мешканці морів, веде стежка, обабіч якої встановлені лавочки. Ландшафтний дизайн цього куточка демонструє морський стиль.
Зайшовши до приміщення даного павільйону, можна знайти касу, в якій продаються квитки, та придбати приємні дрібнички на згадку в крамничці сувенірів.
Океанаріум – локація для допитливих у «Nemo»
Відвідати дельфінарій Харкова варто вже заради того, щоб ознайомитися з представниками фауни водойм, що мешкають в різних куточках планети, та екзотичними рептиліями.
Загальна кількість відповідних істот, представлених у закладі, становить близько 350 видів.
Перша зала океанаріума експонує безліч акваріумів із прісноводними рибами. У ній можна поспостерігати за поведінкою понад 120 видів риб, завезених із різних регіонів світу. Родзинкою відповідного зібрання є арапайма – прісноводна риба найбільшого на планеті розміру. У природі її вага становить близько 200 кг, а довжина сягає майже 3 метрів.
Інші мешканки акваріумів цієї зали, що одразу привертають увагу відвідувачів, – хижаки: це прісноводні акули та піраньї.
Пройшовши відповідний відділ до кінця, можна через двері вийти та спуститися донизу сходами. Ця частина локації стилізована під джунглі. Веде вона до наступної експозиції, яку представляє Харківський дельфінарій «Nemo». Дана зала імітує інтер’єр підводного човна з вікнами-ілюмінаторами. Через їхнє скло гості закладу можуть побачити мешканців океанів та морів: восьминогів та скатів, акул та навіть найотрутнішу рибу в світі – рибу-камінь.
Завершає експозицію третя зала. Вийшовши з підводного човна, відвідувачі потрапляють до екзотераріуму. У цьому приміщенні глядачам демонструються різні земноводні тварини та рептилії – від гігантських пітонів різноманітного забарвлення та анаконд, до хамелеонів та крокодилів. Павуки та змії тут представлені багатьох видів, у тому числі рідкісних, із далеких континентів.
Послуги для дорослих і дітей
Ви переконаєтеся, відвідавши дельфінарій Харкова, що цікавого в ньому є чимало. Ця дивовижна установа пропонує своїм гостям різноплановий та різноманітний сервіс, що має значення розважальне, пізнавальне та лікувальне.
- Шоу-програма білих дельфінів та китів «Єдина планета». Ці симпатичні дресировані мешканці морів під час відповідного виступу під теплим куполом вражають своєю цирковою майстерністю та дарують глядачам справжній океан драйву й позитиву.
- Дельфінотерапія. Один із напрямків закладу – проведення релаксаційних занять із дітьми за участі лікарів, психологів та, звісно, найкращих хвостатих психотерапевтів – дельфінів. Заняття проводяться за спеціальною методикою, що зарекомендувала себе ефективністю.
- Заняття з фітнесу для вагітних у басейні з морською водою. Вони готують майбутніх мам до пологів та доставляють немало радісних хвилин – адже мешканці дельфінарію здатні позбавляти від страху й невпевненості, проганяти тривоги та хвилювання.
- Розваги у вигляді VIP-купання з дельфінами або білими китами. Є можливість придбати квиток на персональний сеанс плавання з цими тваринами в басейні або придбати відповідний сертифікат у подарунок – він стане незабутнім сюрпризом.
- Свята в «Немо». Харківський дельфінарій – місце, в якому можна відзначити дитячий день народження чи інше торжество. Таке святкування – креативне рішення для тих, хто не любить рутини, кому до вподоби ексклюзивність, адреналін та яскраві емоції.
- Екскурсії в океанаріумі. Одна справа – подивися його мешканців самостійно, а зовсім інша – послухати змістовну та захоплюючу розповідь екскурсовода, якому відомо безліч цікавих фактів і таємниць про кожну істоту акваріума та тераріуму.
- Дайвінг із дельфінами. Сеанс такого підводного плавання, що передбачає навчання та глибоке занурення в спеціальній екіпіровці водолаза, триває 30 хвилин й відбувається під керівництвом досвідченого наставника-інструктора.
Крім того, у «Nemo» є можливість сфотографуватися з дельфінами у воді або на помості. Можна зробити таку світлину власним фотоапаратом або скористатися послугою професійного фотографа закладу.
Як живе дельфінарій Харкова в останні роки?
З початком повномасштабного вторгнення, коли ворог впритул підійшов до Харкова, частину мешканців закладу евакуювали до Одеси та в Румунію. На той час у ньому лишилася тільки пара білих китів та пара дельфінів, у яких в перші дні війни народився малюк.
У перші тижні потужних обстрілів міста мешканці дельфінарію відчували сильний стрес від вибухів. Але згодом вони призвичаїлися до бомбардувань. Морські ссавці у таких випадках просто опускаються на дно та вичікують, коли звуки обстрілу стихнуть.
Після відбою, коли стихає, дельфіни та кити повертаються до звичайного, активного способу життя.
Деякі акваріумні риби, які мають підвищену чутливість до вібрацій, переносять обстріли важко. Фахівці дельфінарію відносять до таких надчутливих видів риб змієголовів та певний підвид піраній. Деякі з них у результаті бомбардувань, які тривали довго й безперервно, загинули.
Не вдалося уникнути пошкоджень від обстрілів і самій будівлі дельфінарію. Одного разу касетними снарядами, якими ворог обстрілював сад Шевченка, був посічений навісний дах та опори. Частина скляних вітражів та сидінь також була зруйнована. Але за найпершої нагоди працівники установи зайнялися ремонтом – наразі практично все, що було пошкоджене, відновили.
Коли ворога вдалося відсунути, дельфінів, морську левицю та морського котика Боба повернули в місто з евакуації. Сталося це в грудні 2022 року. Тоді дельфінарій у Харкові відновив свою роботу.
Зараз вистави відбуваються в цій установі з вівторка по неділю, а океанаріум доступний для відвідувачів щодня.
Дістатися до дельфінарію «Немо» міста Харків можна на метро, доїхавши до зупинки «Університет». Є варіант вийти і на станції «Історичний музей» та пройтися до даного закладу вулицею Сумською, однією з найколоритніших у місті. Колись нею ходив тролейбус. Наразі, на жаль, цей транспорт не курсує регулярно через пошкодження ворогом енергетичної інфраструктури міста.
Попри суворі реалії війни, яка все ще триває, перша столиця України продовжує жити та працювати.
Більше про цікаві місця Харкова читайте в рубриці туризм на нашому сайті.