Харківщина завжди приваблювала туристів своїми величними, монументальними храмами. Однією з таких святинь є Харківський Благовіщенський кафедральний собор, що знаходиться в самому центрі міста.
Ця сакральна пам’ятка має дивовижне минуле та демонструє оригінальний, самобутній архітектурний стиль. Про відповідні особливості даної церкви, а ще про цікаві факти, що мають безпосереднє відношення до цього храму, можна прочитати далі.
Сторінки історії
За даними джерел, до того, як побудували церкву, що вважається одним із символів Харківщини, у місті в різні часи споруджували дві таких святині.
Перша з них була практично ровесницею міста – її звели далекого 1655 року. Ця споруда, як і більшість храмів тієї епохи, була дерев’яною. У 1738 році вона повністю згоріла внаслідок пожежі.
Друга Благовіщенська церква в Харкові, кам’яна, була побудована 1794 року. Її будівництво, що розпочалося після освячення відповідного місця, тривало п’ять років. Цей собор, у порівнянні зі своїм попередником, отримав набагато багатший екстер’єр та більш вишуканий інтер’єр.
Така православна обитель була трьохпрестольною. Головний престол храму освятили на честь Благовіщеня Богоматері, а два інші вшановували великомученицю Варвару та Іоанна Воїна.
З початком ХІХ століття населення міста почало стрімко зростати. Відповідно зростала і чисельність парафіян. Така тенденція зумовила необхідність розширення придільних храмів. Проте вже за кілька десятиліть їх площі для розміщення всіх вірян та паломників все одно було замало.
Це зумовило міську церковну владу прийняти 2 жовтня 1888 року рішення про забудову нового собору. Проєкт даної святині створив талановитий харківський архітектор, професор технологічного інституту Михайло Ловцов.
Будувався Харківський Благовіщенський храм, який сьогодні можна побачити в цьому мегаполісі, понад десятиліття – із 1889 по 1901 рік.
Відомо, що зводили дану святиню на громадські пожертви. Інвесторами були переважно купці. Доки будівництво нового храму не було завершене, богослужіння велися в старій церкві. Коли будівельники свою роботу завершили, споруду старого храму знесли.
Після приходу радянської влади її вороже налаштовані до будь-якої релігії представники собор неодноразово намагалися закрити. До 1930 року православним організаціям вдавалося відстояти свою святиню, і вона продовжувала приймати парафіян.
Пізніше приміщення собору служило складом паливно-мастильних матеріалів та використовувалося як стайня для коней.
Богослужіння Благовіщенський собор (Харків) зміг поновити після звільнення міста від фашистської окупації, 1943 року.
Архітектура
Ця сакральна споруда демонструє архітектурний стиль, близький до неовізантійського.
Фасад церкви виглядає строкатим, червоно-білим і неначе смугастим. Така його оригінальна кольорова гама пояснюється тим, що будівельники використали червону цеглу та білу штукатурку. На всій території колишнього СРСР аналогічна кладка була застосована тільки один раз: під час будівництва Храму-пам’ятника скорботи, присвяченого Ватопедській іконі Богоматері в Москві.
Кафедральний собор має п’ять куполів. По центру цієї неймовірно гарної будівлі розташований портал, який обрамляє арка з масивними колонами. Даний елемент прикрашає вишуканий ліпний декор.
Перлиною інтер’єру святині є іконостас із білосніжного мармуру роботи московського майстра Василя Орлова. Авторами створених біблійними мотивами розписів, що прикрашають Харківський Благовіщенський храм всередині, стали видатні митці з різних міст. Серед них варто назвати іконописців Івана Святенка, Андрія Данилевського та Михайла Михайлова.
Інтер’єр даної церкви водночас нагадує і київський Володимирський собор, і московський храм Христа Спасителя.
Висота дзвіниці цієї православної святині міста Харків становить 80 метрів, довжина фасаду – понад 70 метрів, а відстань до бази хреста головної нави сягає майже 60 метрів.
Всередині церкви може одночасно розміститися до 5000 прихожан – настільки вона велика.
2007 року довкола храму звели нову огорожу, яка додала йому завершеності та зробила вигляд культової споруди ще величнішим.
До повномасштабного вторгнення російських загарбників, коли перша столиця України жила мирним життям, Благовіщенський собор обладнали ефектним діодним підсвічуванням, яке було здатне відображати всі елементи оздоблення фасаду церкви в темну пору доби.
Неперевершений панорамний вид на цей храм та старий міський район відкривається з Університетської гірки.
Цікаві факти
За даними джерел, кошторис будівництва Харківського кафедрального собору склав близько 400 тисяч рублів, а для зведення його фасаду бути використано понад 7 мільйонів цеглин.
Представникам радянської влади не вдалося закрити Благовіщенський храм до 1930 року, бо спочатку в ньому знаходилася чоловіча гімназія імені Сергія Радонежського, а в середині 1920-х років приміщення святині служило для проведення концертів духовної музики.
Реліквіями цієї церкви є мощі святого Мелетія та священномученика Олександра. Також у ній знаходиться місце поховання католицького патріарха Афанасія III.
Архітектор, який створив проєкт храму, також капітально реконструював Сумський Спасо-Преображенський собор.
Влітку 1974 та 1996 року святиня стала жертвою природної стихії – тоді сильна буря звалила на дзвіниці чавунний хрест.
Черговим випробуванням для Благовіщенського собору стала пожежа, яка трапилася 1997 року. Тоді вогонь знищив і хрест, і купол храму повністю.
Благовіщенський храм вважається другою по значущістю після Держпрому візитівкою міста Харків та одним із найголовніших його визначних місць.
З нагоди 355-ї річниці міста (того ж року Харківська єпархія відзначала своє 210-річчя) місцеві скульптори встановили на площі Архітекторів кілька міні-копій архітектурних атрибутів Харкова. До їх числа ввійшла і мініатюрна копія Благовіщенського кафедрального собору. Виготовлений був відповідний витвір скульптурно-монументального мистецтва з цілісного шматка білого мармуру. А для зображення хрестів на його куполах майстри використали бронзу. Важить така мініатюра 3 тонни.
Містяни по праву вважають цей храм одним із семи чудес Харкова та пишаються ним.
Такий собор є найбільшим на всьому східноєвропейському континенті, найгарнішою церквою в місті і одним із найкрасивіших православних святинь у цілому світі.
Щоб дістатися до кафедрального Благовіщенського собору, слід доїхати до станції метро «Центральний ринок». Недалеко до нього й від майдану Конституції – піша прогулянка неквапливим кроком займе хвилин 10.
Більше про цікаві місця Харкова читайте в рубриці туризм на нашому порталі.