Перша столиця України дивує своїх гостей надзвичайною охайністю та чистотою, величезною кількістю вишукано оформлених яскравих квітників та клумб та багатьма цікавими локаціями, що є гордістю харків’ян.
Однією з таких пам’яток по праву вважається Дзеркальний струмінь у Харкові. Знаходиться цей комплекс, що включає альтанку оригінальної архітектури, штучну водойму та фонтан, у сквері Перемоги, практично навпроти величної споруди театру Опери та Балету. Про цей атрибут нині прифронтового міста, яке віднедавна нарекли незламним, розповідає пропонований текст.
Сторінки історії
Відомо, що з’явився такий об’єкт у центральній частині головного міста Харківщини в 1947 році. Авторами його проекту стали талановиті архітектори В.І. Корж та О.М. Касьянов. Будівництво цієї споруди приурочили до річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Височіє відповідна локація, яку добре знає і любить кожен мешканець міста, в оточенні вулиць Сумської, Жон Мироносиць, Скрипника та Чернишевського.
Колись давно, за часів пізнього середньовіччя на місці, де зараз знаходиться харківський Дзеркальний струмінь, розташовувався цвинтар. Пізніше, в 1791 році на ньому збудували храм. Спершу ця церква була дерев’яною, а пізніше, у 1781-1783 роках був побудований новий храм, кам’яний.
Із часом споруда цієї святині добудовувалася. Наприклад, у 1911 році вона отримала дзвіницю, яка лише трохи поступалася висотою аналогічній вежі найвищого в місті Успенського собору.
Проте минула пара десятиліть, і святиня рішенням радянської влади була знесена. Є відомості про плани щодо спорудження на її території закладу під назвою «Театр музичного дійства». Проте реалізований такий задум не був, імовірно, через перенесення столиці УРСР до міста Київ.
Натомість на місці знесеного храму влаштували тролейбусний парк.
За непідтвердженими чутками, причиною для будівництва альтанки, що в народі практично одразу отримала оригінальну назву «Дзеркальний струмінь» (Харків), стало зауваження Микити Хрущова. Цей політичний діяч, що був на той час секретарем компартії радянської України, відзначив непрезентабельність краєвиду з кабінету головного можновладця міста.
У результаті на території тролейбусного парку зусиллями громадськості містян був закладний сквер. Родзинкою цієї зеленої зони відпочинку стала альтанка та фонтан із басейном.
У 1970-і роки басейн споруди набув гранітного обрамлення, а пізніше, до 60-річчя цієї пам’ятки, вже за часів Незалежної України, була проведена масштабна реконструкція відповідної локації. Альтанку обладнали 137 форсунками, майже такою самою кількістю прожекторів та двома установками штучного туману.
Вечірньої пори ця конструкція неймовірно ефектно підсвічувалася різними кольорами, викликаючи захват у кожного, хто її бачив.
Особливості архітектури
Альтанка збудована у вигляді білосніжної аркової конструкції з трьома ярусами. Вона стоїть на опорах у вигляді чотирьох масивних колон. Кожен із елементів такої колонади прикрашають пілястри іонічного ордера.
Декором арок є замковий камінь та левині маскарони на нижньому ярусі. Верхня частина архітектурної конструкції зображує корону круглої геометрії, увінчану високим шпилем.
Чаша басейну, що відрізняється нестандартною асиметричною формою, огороджена по периметру парапетом з досить високими та масивними балясинами. Він став елегантною заміною колишнього цегляного паркану.
Цікаві факти
Існує дивовижна легенда про Дзеркальний струмінь Харкова з романтичним підтекстом. Вона розповідає, що умовив владу розпорядитися побудувати таке архітектурне диво один із мешканців міста, який був у ньому впливовою людиною.
Цей вже немолодий чоловік, що мав статус фронтовика з багатьма нагородами, хотів таким чином ушанувати пам’ять своєї загиблої дружини, яку він дуже кохав.
Дану історію, яка хвилює та бентежить душу, часто розповідають туристам екскурсоводи.
Ємність фонтану відповідної архітектурно-гідротехнічної композиції має мармурові стіни та являє собою чашу місткістю 350 тисяч літрів води.
Фонтан Дзеркальний струмінь вважається однією з найкращих архітектурних пам’яток обласного центру Харківської області, що засвідчує енциклопедія ЮНЕСКО та перелік «Сім чудес Харкова».
Це місце в столиці Слобожанщини не менш популярне, ніж легендарний пам’ятник Кобзарю в саду Шевченка та перший міський хмарочос – будівля Держпрому.
Недарма зображення відповідної альтанки обирають багато організацій, що представляють Харків, для своїх логотипів. Воно стає емблемою багатьох компаній та підприємств і таких заходів, як економічні форуми, виставки тощо.
Харківська бісквітна фабрика вже кілька десятиліть поспіль випускає сувенірні набори «Дзеркальний струмінь», що включають понад 10 видів ексклюзивних цукерок ручної роботи. Яке зображення прикрашає елегантну коробку з такими солодощами, не важко здогадатися.
Цей символ міста має й інші, неофіційні назви – його ще називають Скляним фонтаном та Скляним струменем.
Знавці відзначають очевидну схожість відповідної архітектурної композиції з альтанкою у Кисловодську – проте харківський аналог, попри зауваження скептиків, точної копією цієї споруди не є.
Сучасне життя пам’ятки
У наш час, коли мегаполіс став прифронтовим містом і майже щодня потерпає від ворожих атак, його Дзеркальний струмінь так само залишається одним із найулюбленіших місць відпочинку городян.
Зараз енергетична інфраструктура міста суттєво пошкоджена ворогом. Тому не дивно, що різнобарвного підсвічування альтанки наразі нема. Зате віднедавна на її шпилі височіє синьо-жовтий український прапор, як свідок незламності цього нескореного міста, що продовжує жити й працювати в умовах війни.
Як і раніше, молодята тут роблять фотосесії, а літні люди приходять у цей затишний скверик, щоб відпочити на лавочках, згадуючи свою молодість. І так само, як і в мирні часи, біля підніжжя цього символу міста можна побачити ціле море квітів – вишуканих, ніжних та барвистих.
Інформація для туристів
Дістатися громадським транспортом до локації Харкова Дзеркальний Струмінь, що знаходиться за адресою вулиця Сумська, 40, найзручніше на метро. У пішій доступності до неї знаходиться три станції.
Найближча з них – «Архітектора Бекетова». Хвилин за 10-15 неспішним прогулянковим кроком ви дійдете до цього місця від станції «Історичний музей», йдучи вулицею Сумською, або від станції «Університет».
Також із різних кінців міста сюди ходять маршрутні таксі № 20е, № 119е та № 78е, які також проїжджають ще багато цікавих місць для активного відпочинку у м.Харків.