В усі часи людського існування були постаті, які мали високий авторитет та своїми міркуваннями впливали на суспільство. За ними йшли люди, до них дослухалися нові покоління, черпаючи натхнення та знання. Це талановиті митці крилатого слова – письменники та поети. Рядки їх творів вселяють віру та прагнення в краще майбутнє, вчать любити та цінувати наше життя.
У Харкові народилося багато митців, які силою слова здатні викликати найщиріші переживання. Тут вони писали свої твори, надихаючись красою рідного краю. До наших днів збереглося чимало українських шедеврів, які створили видатні письменники.
То які ж найвідоміші харківські письменники та чому їхню творчість досі цінує український народ?
Письменники Харкова
Харків – край талановитих людей, які творили свою історію на сторінках книг. Різні за походженням, вдачею та таланом, всі вони є обдарованими особистостями, яких наслідували цілі покоління.
Володимир Сосюра
Відомий український письменник, який зробив великий внесок в культурну спадщину України. В молоді роки майбутній поет навчався в Харківському комуністичному університеті, а після закінчення в інституті народної освіти. Він був учасником багатьох літературних об’єднань, таких як ”Плуг”, ”Гарт”, ВАПЛІТЕ, які діяли на українських землях в 1920-х роках. Окрім свого поетичного таланту, Володимир переклав чимало творів, працював військовим кореспондентом. Проте для більшості земляків він відомий за романом ”Третя рота”, збіркою ”Осінні мелодії” та патріотичною поезією ”Любіть Україну”.

Цікавий факт: свої перші рядки Сосюра почав писати ще в 14 років. А всього за життя він видав понад 80 збірок віршів!
Павло Тичина
”Князь української поезії” – саме так Павла Тичину називали його послідовники. Після закінчення навчання в Києві, молодий письменник переїздить до Харкова, де і починає свою поетичну діяльність. Активний учасник літературної організації ВАПЛІТЕ, учасники якої боролись за вільне написання та розповсюдження української поезії. Його збірка ”Сонячні кларнети” стала культовою, одразу після виходу поціновувачі літератури швидко розкупили всі її примірники.

Тичина був не тільки талановитим поетом, а ще й мав чудовий голос та витончений музичний слух. Його твори замовчувались у радянські часи, проте одразу після проголошення Україною незалежності вони по-новому вийшли на міжнародну арену.
Микола Хвильовий
Видатний український поет та публіцист, автор багатьох патріотичних журналів та брошур. Вважається основоположником пореволюційної прози. Після переїзду до Харкова видає збірки ”Молодість”, ”Досвітні симфонії” та ”Сині етюди”. Саме Микола Хвильовий є засновником та організатором літературних об’єднань ”Гарт” та ВАПЛІТЕ, де зумів зібрати найталановитіших митців поетичного слова того часу. Мабуть, всім українцям відома його новела ”Я-романтика”, в якій яскраво звучить заклик українців до самовираження, а також протест радянському режиму.

Один із перших почав творити в новому літературному напрямі під назвою ”імпресіонізм”. Письменник був справжнім бунтарем, борцем за свободу та справедливість.
Григорій та Григір Тютюнники
Талановиті брати-письменники, які час від часу працювали разом. Григір Тютюнник був письменником-прозаїком, написав чимало новел та дитячих оповідань. Найтрагічнішою з-поміж них є повість ”Климко”, яка розповідає про сумну долю хлопчика в часи голоду та радянського репресивного режиму. Водночас маленькі читачі із задоволенням прочитають книжечку про тварин ”Ласочка”, яка вчить гуманності та любити природу.

Письменник активно співпрацював зі своїм братом, є автором кіносценарію за твором ”Вир”. Григорій Тютюнник працював педагогом, написав багато збірок оповідань та повістей. Найвідоміші з них – ”Зоряні межі”, ”Хмарка сонця не заступить”. Створив кілька романів європейського зразка.
Олесь Гончар
Відомий літературний критик та історик мистецтва. Навчався в Харкові на факультеті філології. Популярні твори – ”Земля гуде” та ”Перекоп” забороняли видавати в 1930-х роках. Та найвизначнішим є роман ”Модри Камінь”, де письменник із болем розповідає про всі жахіття Другої світової війни. За часи затяжних війн Олесь Гончар заявив про себе як сержант-мінометник та доброволець української армії. Одразу після закінчення бойових дій він мріяв написати про своїх побратимів.

Був головою Спілки письменників України, членом Академії наук України. Письменник сприяв відродженні української мови та культурних традицій, тривалий час був депутатом Верховної Ради.
Сучасні харківські письменники
Не лише в минулому, а й у наші дні творять та продовжують розвивати українську культуру багато сучасних талановитих митців. Це поети, педагоги та дитячі письменники Харківщини, які станом на сьогодні є впізнаваними серед молоді.
Сергій Жадан
Один із найвідоміших письменників сучасності не тільки в Україні, а й за кордоном. Автор багатьох романів, таких як ”Месопотамія” та ”Ворошиловград”. Фронтмен української рок-груп ”Жадан і Собаки”. В далеких 1990-х роках був організатором харківського літературного угрупування ”Червона Фіра”.

Сергій пише поезії, романи, есеї. Ключовою темою його письменницької діяльності є пострадянська дійсність на теренах нашої країни. Стиль написання Жадана доволі цікавий та оригінальний – автор часто вживає живу розмовну лексику. Письменник отримав понад 40 нагород, премій та медалей. Найголовніша з-поміж них – ”Золоті письменники України”.
Олег Ладиженський
Український режисер, письменник-фантаст. Свою кар’єру почав з роботи режисером у театрі-студії ”Пелікан”. Тут він поставив 10 вистав, за сюжетом творів ”Важко бути богом” та ”Жиди міста Пітера”. Головну популярність Олегу Ладиженському принесли романи ”Хто спить на канапі?”, ”Без обличчя”, збірка оповідань ”Хвіст Хамелеона”.

Письменник є помітною постаттю в сучасному літературному процесі. Його твори відзначаються глибоким психологізмом, нестандартним мисленням та порушення актуальних екзистенційних проблем. Збірки Ладиженського перекладалися іноземними мовами та здобули визнання за межами України.
Люцина Хворост
Відома поетеса, журналістка та перекладачка. З дитинства цікавилась музикою та написанням пісенних текстів. Люцина вважає, що слово і пісня – одне ціле, які не можуть цілісно існувати одне без одного. Авторка кількох збірок поезій та книжки інтерв’ю. Найпопулярніші з них – ”Зорі в ту ніч не падали”, ”День при дні”, ”Осіннє сонце”.

Творить під псевдонімом Марія Регіна Раковська. До сьогодні бере участь у численних фестивалях українського романсу та поетичного слова, а також працює на Харківській естрадній студії.
Вадим Левін
Коли йдеться за видатних письменників Харкова, неможливо не згадати постать дитячого письменника Вадима Левіна. Закінчив філологічний факультет, проте не обмежився роботою в цій сфері. Окрім дитячих оповідань, він написав низку праць по віковій психології та педагогіці, тому на рідних землях його знають не лише як поета, а ще й психолога.

Особливої уваги заслуговують твори письменника – ”Прогулянка з дочкою”, ”Рибка з двома хвостами”, ”Між нами”. Левін є співавтором сучасного ”Букваря” та численних книг з педагогіки, дитячих цікавинок.
Володимир Верховень
Український поет, перекладач та журналіст. Є лауреатом літературної премії імені П. Василенка та премії Харківського міськвиконкому імені О. Олеся. Володимир Верховень – член Національної спілки письменників України з 1992 року. Написав чимало захопливих творів про минуле України, розкрив роль поета в суспільстві. Пейзажна та інтимна лірика переважають у його творчому доробку.
Продовжує свою діяльність як дитячий письменник. Найбільш значущі твори: ”Лелече колесо”, ”З полум’я і полину”, ”Абетка у віршах”, ”Маляткова абетка”. Деякі віршики для дітей покладено на музику.
Безумовно, усі вищеперераховані відомі харківські письменники є талановитими людьми, які зробили великий внесок у літературну скарбничку України. Це творці неперевершених шедеврів, борці за справедливість та визнання української поезії на міжнародній арені.
Більше актуальної інформації про Харків читайте на нашому порталі.