Харківщина – регіон України розташований у північно-східній частині. Про стародавні корені краю свідчать знайдені під час розкопок археологічні знахідки ранньослов’янської і салтівської культур. Дана місцевість має велику кількість історичних, культурних пам’яток, природні заповідні фонди, парки тощо. Одним з таких визначних місць є поселення Мерефа. Хто заснував місто, як дістатися, чим відоме місто Мерефа розповімо далі у даному дописі.
Мерефа – історичні факти
Історія Мерефа починається з 1595 року з поселення, яке слугувало оборонним пунктом від набігів татар. На початку XVII століття на території поселення побудували земляну фортецю, а у 1668 році Іван Сірко поряд заснував хутір, який після його смерті відійшов як спадщина для рідної доньки, мав назву Артемовки, який згодом стане частиною Мерефи, тому відомого полководця вважають засновником. Містечко належало до Харківського полку, керували ним сотники з козацького роду Щербин, мало особисті символи, такі як прапор, на якому зображений був Апостол Петро, печатка (серце з хрестом, які пробиті навхрест шаблею і стрілою).

У 1780 році місто набуває статусу слободи. На той час це був третій населений пункт за кількістю населення у Харківському повіті. Існує легенда про місто Мерефа, згідно з якою назва пов’язана з тим, що під час навали монголів у річці на території поселення загинув монгольський царевич Мерефатлі, на честь якого назвали річку, а потім і саме місто, інша версія, що походить від слова мерехтіти та мереча (лісові хащі).
Розвиток промисловості
Економічний розвиток містечка припадає на 60-ті роки ХІХ століття, саме у цей період прокладають залізничні колію, що покращувало та пришвидшило підняття Мерефи. На кінець ХІХ століття побудовані були і почали діяльність завод з виготовлення скла та Артемівський спиртовий завод. За даними істориків кількість населення становило 4 тисячі осіб, серед яких жінок було більше, а вже до 1914 року поселення налічувало близько 8 тисяч чоловіків. Функціонувало дві православні церкви, відбувались ярмарки тощо. Після революції та громадянської війни керівництво приймає радянська влада, з’являються нові підприємства, збільшується кількість населення, зводяться школи, лікарні та дитячі садочки. Статус міста Мерефа набуло у 1927 році.
Під час окупації населеного пункту німцями у 1941 році там тривали важкі бої, відомі під назвою Харківська операція, де внаслідок оточення загинуло багато солдатів Червоної армії. Звільнено від окупантів було у 1943 році. У післявоєнний період починає відновлюватись, створюють бджілостанцію і школу для бджолярів, запускають першу електричку до Харкова, 1946-1950-ті роки будуються меблева, взуттєва фабрики, хлібозаводи, науково-дослідні інститути, які були найпотужнішими на той час в усій Україні. Розвивають як залізничне, так і автобусне сполучення з Харковом та Харківською областю.
Визначні місця
Плануючи поїздку у даний регіон туристів цікавить питання, що подивитись в Мерефі, далі наведемо цікаві культурні пам’ятки, які варто відвідати. Серед них:

- Бельгійські будинки (квартал, у якому розташовані двоповерхові будинки побудовані у бельгійському стилі, архітекторами були робітники бельгійського склозаводу, такі будівлі є унікальними на всій території Східної України)
- Чудотворна ікона і каплиця-купіль (У селі Нижні Озеряни, що на околиці міста розміщена унікальна церковна будівля, за легендою місцевий житель косячи поле, випадково розсік святу ікону, на наступний день вона лежала на тому місці, але повністю ціла та неушкоджена, з того часу ікона Божої Матері вважається чудотворною і на тому місці побудували церкву та капличку поряд)
- Етно-музей “Українська хата” (У поселенні Нижні Озеряни можна також відвідати етно-музей, який розташували у старовинній хаті-мазанці, якій близько 270 років, експозиція представлена предметами побуту, оздоблення приміщення, одягом людей притаманне мешканцям даного регіону. Цікавим фактом є те, що експонатів можна торкатись, брати в руки та навіть посмакувати вареники із старовинного посуду.
- Заплава річки Мжа ( туристи можуть насолодитись неймовірною красою місцевих краєвидів, у планах для збереження місцевої флори та фауни планують створити біосферний заповідник або парк)
Цікаві факти про місто Мерефа
Мерефа є найстарішим містом Харківської області:

- За припущеннями місцевих жителів Іван Сірко народився у цьому місті та вважається засновником.
- На території даного регіону була побудована перша бджілостанція та школа де навчали людей на бджолярів.
- У після воєнний період була запущена перша електричка до міста Харкова.
- У 1993 році відкрили пам’ятник Івану Сірку.
- Місто оповите багатьма легендами щодо походження його назви.
- Етномузей розміщений у хатині-мазанці котрій понад 270 років.
Мерефа – найстаріше місто у Харківській області, має неймовірно красиву місцевість, чимало цікавих місць, які туристам потрібно відвідати, щоб насолодитись красивими краєвидами, архітектурою, дізнатися свою культуру та історію, а також перепочити від шумних та активних ритмів життя у місті.
Більше цікавої інформації про туризм та історію Харкова та області читайте на нашому порталі.