Місто Харків має багато мальовничих паркових зон, які поєднують в собі вишуканий ландшафтний дизайн, багату флору та атмосферу неперевершеного затишку, яка контрастує з суто урбанізованим обличчям цього мегаполісу.
Найвідомішим із таких зелених об’єктів є сад імені Шевченка в Харкові – локація, що вважається візитівкою даного індустріального обласного центру та традиційним улюбленим місцем відпочинку його мешканців.
Сад Тараса Шевченка: історія
Фундатором закладу став Василь Каразін – видатний науковець, винахідник та громадський діяч, ім’я якого зараз носить міський Національний Університет, також заснований цим вченим-просвітителем. Датою заснування міського саду вважається 1804 рік.
Тих далеких часів відповідна зелена територія включала дві тераси – верхню, відведену під ландшафтний парк, та нижню, яка стала ботанічним садом.
У позаминулому столітті на території об’єкту побудували астрономічну обсерваторію. У 1896 році тут відбулося відкриття зоопарку.
З 1935 року Харківський сад Шевченка прикрашає величний пам’ятник Кобзарю, який став його символом та одним із найяскравіших атрибутів міста. Автори цього монументу висотою 16,5 метрів – архітектор Лангбард та скульптор Манізер. Композиція зображує Тараса Григоровича на гранітному п’єдесталі одинадцятиметрової висоти. Середня частина бронзового пам’ятника демонструє 16 статуй, кожна з яких є монументальним втіленням образу певного літературного персонажу знаменитих шевченківських творів. Відомо, що позували скульптору для цих зображень актори міського театру «Березіль».
У роки Другої світової місто було окуповане нацистами. Тоді більшість цінних вікових дерев паркової зони була знищена, спиляна та вивезена.
Після звільнення Харкова, яке відбулося 23 серпня 1943 року, шевченківський сад почали відновлювати – в перші повоєнні роки на його території було висаджено тисячі нових дерев.
Пізніше в саду збудували кіноконцертний зал «Україна» та сходи з фонтаном Каскад, які вважаються його родзинкою.
У 1967 році на центральній алеї локації був також установлений фонтан. Десять років потому цей водограй винахідливі харків’яни перетворили на дивовижну для консервативної епохи «радянщини» інсталяцію з різнобарвним підсвічуванням та музикою.
Глобальної реконструкції сад імені Тараса Шевченка (Харків) зазнав за часів Незалежності України. Ця робота включала оновлення ландшафтного дизайну, обладнання нових алей, гідротехнічних споруд, встановлення цікавих монументальних, скульптурних композицій та насадження екзотичних рослин.
Найцікавіші локації
Можна назвати чимало природних об’єктів та штучно створених інсталяцій, які вважаються фішками цієї зеленої зони міста-мільйонника.
Столітній міст
Побудований був такий металевий місток між двома вулицями – Університетською та Клочківською. Краєзнавці розповідають, що звели його для зручності прогулянок дружини одного з головний партійних діячів міста, яку звали Людмила.
У парк Шевченка (Харків), ближче до входу в зоопарк, міст перенесли пізніше. За часів другої світової він пережив бомбардування. Харків’яни прозвали його «Люсиним містком».
Вікові дуби
Зараз на території саду-парку росте 20 дерев, вік яких перевищує 2 століття. Те, що це місцеві природні пам’ятки, засвідчують огородження довкола їхніх товстих стовбурів та наявність металевих табличок на зелених велетнях, які зазначають рік висадження кожного дуба.
Є ймовірність, що до столиці Слобожанщини колись саджанці відповідних дубів завезли з білої Церкви та Криму.
Відомо, що колись столітні дуби саду Шевченка дуже подобалися Марині Цвєтаєвій – містина, на якій височіють ці дерева, була улюбленим куточком відпочинку поетеси та надихала її на творчість.
Каскадний фонтан
Інсталяція, що є копією каскаду водограїв у Петербурзі. А в цьому місті таку водну композицію створили після того, як дуже схожий фонтан впав у око царю Петру І під час його візиту до Франції.
Дивовижний оптичний ефект спостерігається в момент сходу сонця біля водного каскаду, що прикрашає сад Шевченка в Харкові. Є думка, що так було задумано розробниками проекту водограю, хоча багато краєзнавців вважають відповідне явище випадковим спіпадінням.
В останні роки щозими фонтан Каскад, який є традиційним місцем побачень закоханих пар, накривають листами металу та засипають снігом, перетворюючи його на екстремальну трасу для сноубордистів. Тут відбуваються навіть їх змагання.
Пам’ятник футбольному м’ячу
Знаходиться цей відлитий із бронзи монумент вагою понад 2 тонни та півтораметровим діаметром на алеї спортивної слави саду Шевченка.
Пам’ятник-м’яч прикрашає автограф зірки українського футболу – Олега Блохіна. Цей видатний спортсмен був присутній на урочистому відкритті даного монумента, що відбулося в 2000 році. Поруч із таким незвичайним пам’ятником встановлені стенди з інформацією про актуальні спортивні новини.
Оскільки дана точка саду завжди була й лишається місцем зібрання вболівальників та обговорення різних спортивних подій, харків’яни давно прозвали її «Брехаловкою».
50-а паралель
Кілька років тому Харківський парк Шевченка, як часто називають цей сад, здобув ще один пам’ятний знак.
Він зображує відлиту з металу мапу та засвідчує, що Харків є найбільшим містом у світі, розташованим на 50-й паралелі земної кулі. Також на цій пам’ятці вказана відстань від столиці Слобідського краю до Північного полюсу – вона становить 4440 кілометрів.
На думку езотериків та нумерологів, місце, в якому встановлений даний знак, має потужну енергетику і навіть здатне здійснювати бажання, пов’язані з подорожами в різні куточки планети.
Серед інших витворів скульптурного мистецтва, що прикрашають дану зелену зону, варто також назвати пам’ятник Василю Каразіну та скульптуру «Аксакал».
Останні роки
З початком повномасштабного вторгнення парк Шевченка (Харків) став менш людним, проте не втратив ані своєї краси, ні своєї підкресленої чистоти та охайності. Пам’ятник Кобзарю після того, як центр міста став мішенню для ворожих ракет, дбайливо, до самого верху закрили мішками з піском. Ця копітка робота тривала кілька днів.
Зараз так само озеленювачі міста саджають у саду квіти, а затишні алеї та лавочки чекають тих, хто хоче відпочити серед пишної зелені, доки не чути моторошного виття повітряних тривог. Вхід до зоопарку, який займає частину саду, безкоштовний. Незадовго до нападу на Україну північного сусіда зоопарк капітально реставрували – наразі він сміливо складе конкуренцію аналоговим зоосадам мегаполісів Західної Європи.
Навіть в умовах війни міський сад Шевченка в Харкові, адреса якого вулиця Сумська, 35, приймає відвідувачів, які дуже люблять цю ботанічну пам’ятку та пишаються нею.
Дістатися до відповідного саду можна, доїхавши до станції метро «Університет» (Салтівська лінія). Пройтися пішки сюди по вулиці Сумській, одній із найвідоміших та найколоритніших у місті, можна й від станції метро «Історичний музей» – шлях неспішним кроком займе близько 15 хвилин.
Більше про місто Харків читайте у розділі “Харків інфо” та “Історія Харкова“.