Перша українська столиця, яка з початку повномасштабного вторгнення стала прифронтовим містом, не тільки продовжує жити й працювати в умовах постійних обстрілів, але й знаходить сили й та можливості, щоб відновлювати об’єкти, знищені ворогом коли той у перші півроку війни знаходився впритул до Харкова.
Тяжкі випробування випали на долю багатьох об’єктів міста, які ті пережили з честю. Ця стаття розкаже про локацію, що до подій лютого 2022 року була улюбленим куточком відпочинку харків’ян та місцем, відомим далеко за межами Слобожанщини. Її назва – екопарк Фельдмана Олександра.
Як та коли виник екопарк Фельдмана?
Заснований цей регіональний ландшафтний парковий заклад був на кошти спеціально створеного благодійного фонду в 2013 році. Створили його, щоб зберегти цінні природні комплекси й навчити відвідувачів чуйному та дбайливому ставленню до флори й фауни.
На момент відкриття загальна площа паркової зони складала понад 140 гектарів. До неї відійшли переважно землі місцевих лісництв та лісових угідь, розташовані в найближчому передмісті з північно-східного боку Харкова.
Фундатором екопарку став Олександр Фельдман – людина, закохана у власну справу, що перетворилася на сенс її життя.
Родзинкою даної локації став зоопарк, в якому мешкали сотні видів тварин, птахів та рептилій з різних куточків світу, в тому числі рідкісних, червонокнижних. Мешкали ці істоти в просторих вольєрах і, судячи з їхнього випещеного та задоволеного вигляду, почувалися чудово.
Улюбленим малечею куточком екопарку був так званий «Контактний дворик» – у ньому дітлахи мали можливість поспілкуватися з ручними копитними: козенятами та ягнятами різних порід, екзотичними поросятами всілякої масті та іншими кумедними істотами, що завжди були раді гостинцям.
Овочі й інший корм для годівлі тваринок за символічні гроші пропонувалося купити на місці.
Також при екопарку діяла організація, яка успішно займалась реабілітацією дітей з особливими потребами – одним із профілів її була іпотерапія.
У вихідні та на свята працівники локації готували для гостей цікаві розважальні заходи, тут проводилися різні майстер-класи та екскурсії для численних туристів, що приїздили з різних куточків України.
Деякі свята парку стали традиційними. Серед них варто назвати «Бал Хризантем», який відбувався щороку у жовтні-листопаді та представляв десятки вишуканих, барвистих композицій із цих дивовижних квітів, що виглядали просто вражаюче.
Ландшафтний дизайн екопарку Фельдмана зачаровував естетичністю та оригінальністю – відвідувачі відчували, як у кожний його куточок, в кожне деревце, клумбу, квітку вкладена душа того, хто створює ці дива.
Можна безкінечно розповідати про фішки даної паркової зони – мальовниче озеро зі зграями граційних лебедів, дружних пеліканів та незвичайних качок у «шапочках», загадковий «Сад Каменів» та мініатюрну штучну водойму з червоними й жовтогарячими рибками зовсім не «акваріумного» розміру.
Парк у перші місяці війни
Ніхто й гадки не мав, що спокійне життя даного відпочинкового закладу, який розвивався, стаючи рік від року кращим, припиниться в одну мить.
Уже в перші дні повномасштабного вторгнення, наприкінці лютого 2022 року, ворог зумів підібратися впритул до парку. Він вів нещадні обстріли щодня.
Тварин масово вбивали. Цього часу працівники екопарку та волонтери намагалися врятувати своїх чотирилапих, пернатих та інших підопічних. Такі дії вимагали неабиякої мужності та героїзму.
Евакуація мешканців екопарку не припинялася навіть під вогнем противника. Під час цього порятунку декілька людей загинуло. Серед них був хлопчик-підліток, який вирішив допомогти своїм батькам у такій благородній справі.
Частину врятованих тварин перевезли до Харківського зоопарку, де було безпечніше, але більшість евакуйованих мешканців парку Фельдмана вирушила до звіринців західних областей України та навіть за кордон.
Очевидці трагічних подій розповідали, як окупанти, проникнувши на територію екопарку, цинічно й жорстоко влаштовували «тир», в якому живими мішенями були ні в чому не повинні тваринки.
А ще рашисти нахабно цупили заготовлений для мешканців зоопарку корм – капусту, моркву та інші призначені для їх годівлі овочі вороги просто їли.
Евакуація тварин зайняла багато тижнів – увесь цей час доглядачі продовжували, ризикуючи життям, годувати своїх вихованців.
Деякі звірі з розбитих кліток повтікали до лісу, а сотні їх були позбавлені жорстоким, не знаючим жалю ворогом, життя.
Восени, відступивши під натиском наступу військ ЗСУ, ворог залишив по собі вщент розбиту та ретельно заміновану територію.
Після звільнення Харківський екопарк Фельдмана являв собою суцільну руїну – у ньому практично не лишилося неушкоджених кліток, цілих скульптур, що до війни прикрашали зону відпочинку, та вцілілих будівель.
Повернення до життя
Одразу після вигнання окупантів працівники паркового закладу взялися за його відновлення. Найпершим завданням було розмінування його ділянки.
Ця надзвичайно копітка та непроста робота, крок за кроком, ведеться й понині.
Завдяки зусиллям багатьох людей на чолі з засновником парку Олександром Фельдманом, на початку літа 2023 року перша локація парка відкрилася для відвідувачів. Її назвали «Долина альпак». На цю територію були повернуті не лише альпаки та лами, але й інші копитні тварини та деякі птахи.
Приблизно через місяць після відкриття знову з центру міста в Харківський екопарк почали курсувати автобуси. Цей маршрут, як і вхід до парку, наразі безкоштовний. Таким він був і до війни.
Останньої осені Фельдман-екопарк в котрий раз порадував гостей Балом Хризантем. Звісно, квітів на ньому було в рази менше, ніж завжди. Але це улюблений харків’янами захід відбувся, не зважаючи на близькість кордону, за яким знаходяться ворожі війська.
Зоопарк поступово відновлюється, щомісяця повертаючи нових тварин. Уже вернулися до своєї рідної домівки лемури, єноти, благородні олені, хижаки з родини котячих, бінтуроги та багато інших представників фауни.
Кілька місяців тому заклад поновив свої розважальні заходи для дітей. Щосуботи та щонеділі він стрічає маленьких мешканців Харківщини веселими святами, виступами артистів, аніматорів та знову, як і до війни, пропонує цікаві квести і майстер-класи. Також на вихідний Фельдман-екопарк пригощає відвідувачів благодійними обідами – відновилася і така його добра довоєнна традиція.
Можливо, хтось зауважить, що зараз, доки Україна не здобула перемогу, розваги не на часі. Проте діти, що продовжують жити в місті та області, і так зазнають стресів через щоденне виття сирен повітряних тривог та обстріли міста ракетами й авіабомбами, які і тепер не є рідкістю.
Крім того, екопарк Фельдмана (Харків) займається психологічною реабілітацією українських воїнів.
Цієї весни працівники закладу випустили в природне середовище червонокнижних кажанів та 120 фазанів – дані важливі акції теж були проведені показово.
Попереду у відважних працівників цього екологічного парку, що докладають чимало зусиль для його реставрації, ще море роботи – на сьогодні розмінована та відновлена лише зовсім невелика частина паркової території.
Більше інформації про місто читайте у розділі “Харків інфо“