Крейдяні гори на Харківщині – унікальна природна пам’ятка, яка вражає та заворожує своєю красою та неповторністю. Ці гори – крейдяні відслонення різної форми та розміру. Одне з найцікавіших місць в Харківській області, що являє собою довжелезну долину крейдяних пагорбів, які простягаються на десятки кілометрів обабіч річки Оскіл. Щороку тисячі туристів з різних куточків України приїжджають сюди, щоб побачити на власні очі побачити цей об’єкт Дворічанського національного природного парку. Чому ж ці гори стали такими популярними серед мандрівників та що вирізняє їх з-поміж інших чудес України?
Що таке крейдяні гори в Харківській області?
Цей мальовничий природний об’єкт знаходиться в Харківській області, на Вовчанщині. Сама назва комплексу вказує на те, що це не простий гірський масив. Крейдяні гори – справжнє природне диво, величезне відслонення крейдяних порід. Багатьом відвідувачам вони нагадують невеличкі ущелини. Якщо підійти до них ближче, можна помітити схожість із звичайними, а білосніжний колір на схилах нагадує зимові вершини, які тримають у своїх підніжжях багаторічну мерзлоту. Насправді вони складаються з крейди – осадової породи білого кольору, тому й мають таке забарвлення.
На гірських відслоненнях трапляються вкраплення каменів, пісковиків та глини. Крейдяні гори утворюють неоднорідний скелястий рельєф з незвичайними формами – виступами, спусками та ущелинами. Висота деяких верхівок становить аж 60 метрів! Найбільші крейдяні відступи знаходяться між населеними пунктами Новомлинск та Кам’янка. Звідси й можна помилуватися річкою Оскіл – перлиною Харківського краю.
Найкрасивіші скелі розташовані в селі Кам’янка, недалеко від моста через річку. Тут є прозоре джерело, де водилися ”чортові пальці”. Це раковини молюсків белемнитів, які подібні сучасним кальмарам. За деякими місцевими легендами, вони населяли море 70 мільйонів років тому. Це ще один цікавий факт, який доводить, що місцевість крейдяних гір дійсно надзвичайна.
Як утворились крейдяні гори?
Історія виникнення цих гір дуже цікава та неоднорідна. Вона сягає корінням в сиву давнину. Тільки уявіть, на території, де зараз височать гори, ще в добу палеогену простягалось море, в якому водились давні молюски, залишки яких досі знаходять на схилах. У цей період в морській воді накопичувались рештки водоростей, які мають назву діатомові. Поступово внаслідок складних хімічних процесів вони перетворювались на крейду. Через тектонічні рухи дно водойми піднялося, утворюючи сушу. Отож, крейдяні відслонення виходили на поверхню та формували гірські масиви. Протягом наступних століть гори зазнали інтенсивного вивітрювання, піддаючись ерозії.
Таким чином, під впливом вітру, води та кліматичних умов відбулось руйнування деяких порід та одночасно з цим утворення нових форм рельєфу. Крейдяні гори утворилися шляхом багатьох складних геологічних процесів, що проходили мільйони років.
Станом на сьогодні вони є результатом довгого геологічного розвитку. Крейдянки характеризуються скелястим рельєфом з відслоненнями білих крейдяних порід.
Крейдяні гори що цікавого?
Крейдяні гори є досить розповсюдженим місцем серед туристів. Окрім самої унікальної будови та привабливого зовнішнього вигляду, на території комплексу можна знайти реліктові види флори і фауни. Тут знаходиться близько 30 видів червонокнижних рослин та тварин, які потребують охорони. Схилами гір повзають ящірки та змії, а в ущелинах ночують кажани. Місцевість також відома джерелами з лікувальними мінеральними водами. Відвідувачі мають змогу провести час на повітрі, милуючись красивими пейзажами. На березі річки Оскіл можна влаштувати пікнік або позасмагати на сонечку в теплу пору року.
Цікаво, що сам природний комплекс є цілим каскадом пагорбів різноманітних форм – від величних скель до глибоких ярів та печер з довжелезними коридорами. Якщо уважно придивитись, то можна розгледіти, що кожна скеля схожа на якийсь об’єкт – одна з найкрасивіших нагадує вулкан. Крейдяні схили входять до складу Дворічанського Національного природного парку.
Всередині скель утворились печери, доступні для відвідування. Одна з найвідоміших – ”Монастирська”, що розташована неподалік Ізюма. Окремі ділянки носять статус геологічних заказників, такі як ”Крейдяна Балка” та ”Кам’яні Могили”.
Екскурсії до крейдяних гір
Побувати в місцевості, де розташовані крейдяні гори, та побачити Харківську пустелю можна придбавши тур ціною від 390 гривень з однієї людини. Мандрівникам пропонують ознайомитись з геологічною історією унікального природного об’єкта, оглянути внутрішні гроти та залишки старих споруд. Гід обов’язково розповість вам кілька легенд та оповідей, а також проведе захопливу екскурсію місцевістю. Організаторами поїздки заплановано прогулянки територією крейдяних гір та пустелею, фото – та відеозйомка. Є можливість замовити перекус – обід від 90 гривень.
Як дістатись?
До обраної локації можна дістатись кількома способами. Залізницею можна доїхати електричками Харків-Гракове, Гракове-Куп’янськ, Куп’янськ-Неждановський. На останній станції і варто виходити. Дійти пішки можна всього за пів години. За хутором Петрівка і буде берег річки Оскіл, а отже і крейдяний масив гір.
Дістатися автомобілем іще простіше. Від Харкова потрібно прямувати до Куп’янська, потім до Дворічної, на північ в сторону Кам’янки. До річки можна спуститися через Новомлинськ, де і знаходиться грунтова дорога. По ній ви й дістанетесь крейдяних гір.
Крейдяні гори Дворічанського національного парку – єдині гори в Україні, де збереглась первозвана природа крейдяних відкладень. Вони є дивовижними пам’ятками, які приваблюють багатьох шукачів пригод. Мальовничі ландшафти, крейдяні відслонення, гірські ущелини та довжелезні печери створюють яскравий контраст із довкіллям. Обов’язково відвідайте цю місцевість, щоб отримати масу позитивних емоцій та неймовірних вражень.
Більше цікавої інформації про туризм в Харкові та області читайте на нашому порталі.