Однією з візитівок першої столиці України, якою пишається кожен харків’янин і яку традиційно відвідують гості відповідного міста, є Центральний парк Харкова.
Цей заклад, радикально оновлений на початку 2010-их років, завжди був і зостається головним осередком відпочинку містян. Про його історичне минуле, життя за радянської епохи, розвиток у часи Незалежності та тривожне сьогодення розповідається далі.
Парк Горького: історія від заснування до Другої світової
Закладена ця нині величезна паркова зона була в кінці позаминулого століття. Перші дерева за ініціативи міської влади були висаджені на ній тоді ще в на території передмістя в період із 1893 по 1895 рік.
Уже на той час площа відповідних зелених насаджень становила кілька десятків гектарів. Перша назва локації – заміський Миколаївський парк. Оскільки Центральний парк (Горького) Харків тоді був від житлових масивів віддаленим, його використовували для катання на конях.
Дана зелена територія була розмежована алеями для прогулянок верхи та на кінних екіпажах. Щороку висаджувалися нові й нові дерева – у цьому була заслуга харківських студентів та гімназистів.
Офіційне відкриття закладу для відвідувачів відбулося 1907 року – на той час його площа виросла порівняно з первісною більш ніж у два рази.
Після приходу в місто радянської влади, у 1919 році, цей парк був перейменований на Комунальний. У роки революцій дана лісопаркова зона частково була знищена. На початку 1930-х років її почали відновлювати, планомірно та систематично.
Цього часу до парку почав курсувати трамвай, а трохи пізніше налагодили й тролейбусне сполучення між ним та центром міста. З 1940 року запрацювала дитяча залізниця, що є в Центральному парку Харкова й дотепер і вважається однією з його фішок. Машиністами та кондукторами на ній працювати школярі.
Напередодні війни відбулося відкриття на парковій території Зеленого театру й кінотеатру, павільйону-читальні та декількох атракціонів. Поряд із лісопарковим масивом збудували стадіон «Динамо».
Коли помер відомий радянський письменник Максим Горький, головному харківському паркові було присвоєно його ім’я.
За часів нацистської окупації міста заклад знову сильно постраждав. Значну частину дерев, у тому числі мальовничий, єдиний в Україні кедровий гай, що так чудово прикрашав парк імені Максима Горького (Харків), загарбники вирубали.
Життя парку в повоєнні роки та до Незалежності
Одразу після звільнення міста, яке відбулося 23 серпня 1943 року, харків’яни завзято взялися за його реконструкцію, в тому числі відродження зелених масивів.
На території парків та скверів упродовж десятиліття було висаджено близько трьох мільйонів дерева та кущів.
1952 року був збудований вхід з колонами до центрального парку. Колонада стала окрасою та атрибутом парку. Проектом цієї композиції, величної та масивної, були архітектори Е. Святченко та А. Кринкін.
1971 року на парковій території ввели в експлуатацію підвісну канатну дорогу протяжністю майже 1,4 км. Спроектована «канатка» була фахівцями харківського проектно-конструкторського інституту «Проммеханізація».
У цей час з’являлися нові атракціони в парку Горького – класичні та для любителів екстриму.
У 1960-80-х роках в цій популярній лісопарковій зоні відпочинку можна було відвідати Зелений естрадний театр та подивитися шоу в залі світломузики, який на той час був у радянській Україні єдиним. Згодом приміщення даного залу стало непридатним до експлуатації, бо потребувало капітального ремонту. Місцева влада визнала таку реконструкцію нерентабельною, і відповідна споруда була знесена.
Зате 1980 року біля входу в ЦПКВ встановили пам’ятник Максиму Горькому роботи скульптора Л. Білостоцького. Пізніше цей пам’ятник був демонтований, у 2006 році він повернуся на своє місце з новим постаментом, а п’ятьма роками пізніше його знову прибрали.
Нова історія
З приходом ХХІ тисячоліття парк Центральний (Горького) Харків, адреса якого вул. Сумська, 81, отримав відновлену колонаду на вході та відреставрований фонтан на своїй центральній площі.
До 2010 року був створений проект глобальної реконструкції цього відпочинкового закладу, а навесні наступного року його закрили для виконання масштабного відновлення.
У цей час, коли в ЦПКВ проводився демонтаж старих атракціонів та заміна їх новими, парк відвідувачів не приймав. Урочисте його відкриття відбулося на день міста, 23 серпня 2012 року. На цю подію завітали десятки тисяч містян та мешканців Харківщини. Присутні були на відкритті перші особи влади Харкова і навіть президент України.
Реконструйований «парк Горькова» в Харкові отримав новий символ – ним цілком закономірно стала білочка.
Справа в тому, що такі пухнасті тваринки, прудкі та цікаві, на парковій території мешкають давно. Вони звикли до людей і охоче беруть з їхніх рук гостинці. Особливо до вподоби руденьким волоські горішки.
В оновленому парку встановили атракціони новітнього покоління, виготовлені в провідних країнах Європи. Його родзинкою стало колесо огляду висотою 55 метрів. Захват у відвідувачів також викликав центр розваг, дитяча ігрова зона та ролледром. Об’єкт доповнився також комплексом екстрим-розваг, Будинком жахів, Французькою каруселлю, американськими гірками та іншими вражаючими атракціонами.
Оновлення парку передбачило й збагачення його флори. На території Центрального парку (як зараз називається парк Горького в Харкові) відбулася масштабна акція «Посади дерево». У результаті цього заходу тут висадили понад 1 тисячу молодих саджанців.
Пізніше у паркові зоні з’явилися нові дитячі розваги – наприклад, ексклюзивний ігровий майданчик у стилі Дикого Заходу «Лігво Біллі Кіда» та унікальний казковий будиночок, в інтер’єрі якого розташувався кафетерій.
Сучасні реалії: головний парк Харкова в роки війни
З початком повномасштабного вторгнення розваги харківського головного парку припинили свою роботу. Територія закладу неодноразово зазнавала ворожих обстрілів. У результаті деякі атракціони зазнали пошкоджень.
Зараз у цьому парку, що кілька разів ставав мішенню для ворожих ракет, можна побачити знищені вогнем ділянки та вирви від снарядів. Щоправда, ці наслідки одразу намагаються усувати. У деяких куточках парку видно молоденькі, щойно висаджені деревця – їх посадили озеленювачі Харкова на місці тих, що згоріли в результаті обстрілів.
Не зважаючи на те, що ворог систематично атакує мегаполіс, незламне місто Харків продовжує жити. На затишних паркових алеях і тепер можна побачити людей різного віку. Попри війну, нікуди не зникли зі своєї зеленої домівки і руді білочки – вони так само очікують гостинців.
Зараз у парку працюють невеличкі кафетерії, де можна купити морозиво, кондитерські вироби, випити духмяної кави або інших напоїв.
Одним із найкрасивіших куточків парку вважають декоративне озеро з граційними лебедями та метушливими качками. Є в ньому і багато оригінальних інсталяцій. Наприклад, фонтан, що зображує дівчинку під парасолькою, та інсталяція у вигляді зграї рожевих фламінго.
18 серпня минулого року Харківський парк Горького перейменували – він офіційно став називатися Центральним.
Більше цікавого про Харків в рубриці історія на нашому порталі.