Незламний Харків, що нині є прифронтовим містом-мегаполісом, має багато локацій, відомих далеко за межами України. Однією з них є ринок «Барабашова» – торгівельний гігант, якому з часів початку повномасштабного вторгнення довелося пережити чимало трагічних подій.
Масштабні руйнування могли б покласти край діяльності цього харківського базару, що донедавна мав найбільшу площу на всьому східноєвропейському континенті і по суті був «містом у місті».
Але завдяки зусиллям місцевої влади та самих харків’ян, яких називають «залізобетонними», попри регулярні обстріли, він продовжує жити, працювати, впевнено відновлюється і навіть будує плани на майбутнє.
Історія та розвиток “Барабашова”
Поява перших торгівельних майданчиків на території цього об’єкту датується серединою буремних 90-х років. Своєю назвою найбільший ринок в Україні зобов’язаний академіку Миколі Барабашову – харківському науковцю-астроному, ім’я якого носить прилегла до локації станція метро.
Щороку базар стрімко розширявся та ставав дедалі більш цивілізованим. Контейнерні кіоски на ньому поступово перетворювалися на сучасні двоповерхові магазини. На території виросли гіпермаркети, запрацював авторинок.
Загальна площа ринку, який мешканці Харківщини лагідно називають «Баріком» або кумедно «Барабашкою», налічує близько сотні гектарів.
Його територія розташовується здебільшого в Салтівському районі міста, але вона настільки величезна, що простягається далі, в напрямку міського центру.
У всесвітньому масштабі оптовий ринок Барабашово міста Харків (уроздріб на ньому товари продаються також) займає почесне 14 місце.
Що стосується асортименту, на цьому базарі-велетні можна купити буквально все, від цвяха і булавки до будматеріалів, важкої побутової й опалювальної техніки, запчастин та автотранспорту.
До війни його продавцями було чимало іноземців – вихідців з Африки та різних країн Азії (в числі останніх переважали в’єтнамці та корейці). Варто відзначити, що абсолютна більшість представників монголоїдної раси після 24 лютого 2022 спішно евакуювалася з міста. Проте деякі темношкірі джентльмени, очевидно, вже наскільки увібрали себе місцевий менталітет незламності, що успішно торгують на «Барабашці» понині, всупереч постійним сиренам та ймовірним і цілком реальним обстрілам.
Суворі реалії війни
Харків став одним із українських міст, яке зазнало та продовжує зазнавати найбільших руйнувань від рук ворога. Уже в перші місяці повномасштабного вторгнення були знищені повністю та зруйновані частково тисячі житлових багатоповерхівок та сотні комерційних об’єктів. Не обійшла біда і Барабашово – ринок пережив перший масштабний обстріл 17 березня 1922 року.
По ньому палили з градів. Стрільба продовжувалася й тоді, коли пожежні мужньо намагалися боротися з вогнем, що поширився на значну територію, діставшись до приватних будинків поруч. У результаті загинув один із працівників ДСНС.
Наступного тижня торгівельний комплекс був обстріляний повторно. У травні та липні він знову виявися мішенню для ракетних атак. У результаті цих трагічних подій майже третина торгівельних площ була знищена – розбита та спалена. Павільйони з горючих матеріалів вогонь буквально зжер, лишивши по собі картину апокаліпсиса, схожу на ту, яку іноді показують у трилерах, фільмах-катастрофах.
Коли північна частина області була звільнена від ворога, базар Барабашово (Харків) почали активно відбудовувати та відновлювати. На ринку працює техніка та фахівці, що займаються прибиранням жахливих руїн, розбиранням завалів.
З перших днів війни ринок став базою гуманітарного хабу, організованого за спільної участі волонтерів та місцевих підприємців – ця структура займається наданням постраждалим від обстрілів харків’янам та евакуйованим із «сірої зони» людям ліків, одягу, гарячої їжі та інших предметів першої необхідності.
Останнього року чимало торгових точок базару-гіганту поновили свою роботу – вони працюють попри все. Є й такі підприємці, що зараз продають свої товари на Барабашово онлайн або приїздять на місце, попередньо домовившись про збут оптових партій речей чи техніки з партнером у телефонному режимі.
Плани на майбутнє: концепція та її розробка
Не зважаючи на те, що війна триває, міська влада та власники ринку планують реконструкцію цього об’єкту після перемоги.
Відомо, що її проект передбачає перетворення локації на містечко європейського типу «Харків-сіті». За задумом розробників, оновлене «Барабашово» має включати будівлі торгівельної, соціально-культурної, офісної та житлової специфіки.
Фундатором та активним учасником проекту, що став частиною загально міського плану повоєнного відновлення мегаполіса, стала компанія «Концерн АВЕК та Ко».
Згідно намічених планів, Барабашовський Харківський ринок, адреса якого вулиця Академіка Павлова, 165, має перетворитися на багаторівневий комплекс, в якому будуть центри відпочинку, парки, канали, дитячі та спортивні майданчики і комерційні зони.
Для реалізації такої ідеї частина ринку має бути знесена. На цьому місці побудують велику дорогу, всі згадані вище об’єкти, а також новий житловий мікрорайон. Проект вже є, як і інвестори, готові його фінансувати.
Але на даний момент час для початку такої глобальної реконструкції залишається невизначеним – адже поки що робити це небезпечно, бо гаряча фаза війни ще не завершена.
Тим часом не припиняється торгівля на промислово-речовому ринку Барабашово – графік роботи цього комплексу, що продовжує приймати й обслуговувати численних покупців, наразі з 7.00 до 16.00 години щодня.
До війни вихідним для його продавців була п’ятниця. Зараз теж деякі з них цього дня не працюють. Оптові торговці також завершують свій робочий день дещо раніше, приблизно о 13.00.
Ця візитівка Харкова, що здобула почесну репутацію торгівельної Мекки України вистояла і продовжує жити!
Інформацію про інші визначні місця Харкова читайте у розділі “Туризм” на нашому новинно-інформаційному ресурсі.