Адміністративний центр Харківщини є містом, що вносить чи не найвагоміший вклад у розвиток науки та культури України. У цьому мегаполісі, що наразі став прифронтовим і майже щодня потерпає від ворожих бомбардувань, триває життя і, як і раніше, ведуться дослідження, в тому числі спрямовані на охорону природи.
Важлива науково-дослідна установа міста Харків – Ботанічний сад національного університету імені В. Каразіна. Його фахівці вбачають власну місію у збереженні, акліматизації та розведенні в спеціально створених умовах рідкісних представників флори.
Харківський ботанічний сад: сторінки історії
Заснований ще на початку ХІХ століття, 1804 року, цей заклад серед інших ботанічних садів України не має ровесників – він найстаріший.
Первісна колекція даного саду розташовувалася безпосередньо на території університету, займаючи маленьку ділянку. Та ця територія, завдяки праці її керівництва та співробітників, дуже стрімко розширювалася. Розвиток відповідного закладу засвідчує збережена понині документація. Поповнював фонд Ботанічний сад Харкова здебільшого шляхом обміну з установами аналогічного профілю та садівниками-аматорами.
Сприяли розвитку закладу і можновладці міста. Наприклад, князь Потоцький подарував йому півсотні молодих акацій та втричі більше плодових дерев. Відомий внесок цього меценату і в упорядкування саду – саме він фінансував спорудження огорожі з кам’яними воротами та будівництво колодязів для видобутку води. Потоцьким були виділені кошти також для створення приміщення оранжереї й теплиці для розведення екзотичних рослин.
За минулих часів його існування у відповідному саду займалися формуванням, поповненням та збереженням колекцій рослин знамениті науковці. Найвідоміші серед них – М. Турчанінов, В. Черняєв, А. Бекетов, Є. Лавренко та В. Арнольді.
Роки Другої світової війни стали для відповідного закладу тяжким випробуванням. Тоді частина колекції, якою пишався Ботанічний сад у Харкові, була втрачена, незважаючи на намагання влади виділяти необхідні теплові та енергетичні ресурси для збереження представлених у ньому рідкісних видів рослин.
Намагаючись мінімізувати втрати, того часу працівники ботсаду вдавалися до різних методів, у тому числі пересаджування та ущільнення. Ці зусилля виявилися не марними.
Істотно розширилася територія ботанічного саду міста Харків уже за часів Незалежної України. 1998 року до «Старого майданчика» була приєднана додаткова ділянка – один зі схилів Саржиного яру.
Колекції в сучасний період
На даний час загальна площа території ботсаду столиці Слобожанщини становить близько 42 гектарів.
Його структура включає кілька відділів, у тому числі дендрологічний, природної флори, тропічний, субтропічний та квітково-декоративний. Останній експонується на відкритому ґрунті та включає ділянки з однорічними й багаторічними рослинами.
Харківський ботанічний сад має надзвичайно багатий фонд, що налічує понад 7 тисяч видів представників рослин місцевих та завезених з інших куточків світу.
Із них понад 1 тисяча видів належать до категорії дерев та кущів, аналогічна кількість взірців представляють трав’яну природну флору, більш ніж 2 тисячі квітково-декоративних різновидів рослин та близько 3 тисячі таксонів, що в природному середовищі ростуть у тропічному та субтропічному кліматичному поясі.
Колекція закладу також представляє різноманітність ендеміків та реліктових видів. Серед них – не лише червонокнижні екземпляри, що знаходяться під загрозою зниження в Україні та в межах усього Європейського континенту. Зібрання закладу включає також понад 1400 сортів та видів рослин різної класової належності, що були інтродуковані і північно-східному регіоні нашої країни вперше.
Розташування дендрарію саду відповідає ботаніко-географічним принципам – у ньому експозиції згруповані відповідно регіонів зростання рослин у природному середовищі. Експозиції представників флори європейського континенту мають назви «Європа» та «Середземномор’я».
Рослини Азії демонструються в експозиціях «Середня Азія», «Далекий Схід», «Сибір», «Китай та Японія». Окрема експозиція презентує рослинний світ Північної Америки.
Представники царства трав’янистих рослин диференційовані відповідно до їх властивостей та місця зростання – це рослини ґрунтопокривні, лікарські, мешканці гірського ландшафту та покритонасінні.
Найцікавішою локацією закладу є оранжерейний комплекс. Ботанічний сад (Харків) має чудову оранжерею, в якій можна побачити дивовижну рослинність практично всіх материків, острівних архіпелагів та кліматичних поясів планети, від вологих тропічних джунглів до пустель. У даній експозиції найбільш широко представлені рослини-сукуленти, ароїдні та бромелієві.
Гордістю ботсаду Харкова також колекція лікарських рослин, що включає близько півтисячі їх видів, та гербарій, який налічує більше 36 тисяч взірців.
Науково-дослідницька робота
Базовий профіль Харківського Ботанічного саду – вирощування рідкісних рослин та відпрацювання стратегії їх збереження й охорони.
Предметом особливої уваги науковців цієї установи є представники флори, що перебувають під загрозою знищення. Працівники саду займаються розробками спеціальних програм, пов’язаних із розмножуванням, селекцією та впровадженням у виробництво цінних рослин лікарської, декоративної, харчової, кормової та іншої специфіки.
Ботанічний сад Харкова має потужну наукову базу для забезпечення навчання студентів вишів та учнів технікумів, ліцеїв, шкіл та інших освітніх закладів.
Ще один напрямок його діяльності – просвітницько-виховна робота, що має на меті формування у відвідувачів екологічної свідомості, світогляду та культури, популяризацію знань природоохоронної тематики.
Партнерами даного Ботанічного саду є організації міжнародного рівня. Цей заклад є частим учасником у таких заходах європейського та всесвітнього масштабу, як наукові симпозіуми, семінари, конференції, спільні експедиції тощо. Він успішно та плідно співпрацює з 230 аналоговими установами 40 країн.
Нагальні проблеми після повномасштабного вторгнення
В останні роки північний сусід нищить енергетичну інфраструктуру багатьох міст України, і чи не найбільше від цього страждає прифронтовий Харків.
Умовою утримання тропічних рослин в оранжереї міського ботсаду є підтримання необхідної для їх життя температури. Зараз, коли в місті часто відключають електроенергію, цей унікальний об’єкт рятує дизельний генератор, що вмикається автоматично в разі припинення централізованого електропостачання. Даним агрегатом забезпечується циркуляція води в опалювальній системі оранжерей.
Проте використання генератора обходиться закладу дуже дорого, тим більше, що в умовах війни фінансування Ботанічного саду суттєво скоротили, та й студентів-контрактників стало значно менше. Через це багато оранжерейних рослин опинилися на грані виживання. Деякі оранжереї стали мішенню ворожих атак та потребують термінового відновлення.
Пропри таке скрутне становище, працівники закладу сподіваються, що їм удасться зберегти бодай переважну частину свого унікального фонду – для цього вони докладають максимальних зусиль.
Актуальна інформація
Не зважаючи на небезпеку бомбардувань та постійні повітряні тривоги, Харківський Ботанічний сад, адреса якого вулиця Клочківська, 52, як і в мирні часи, приймає відвідувачів.
Узимку тут можна помилуватися розкішники експозиціями тропічних рослин в оранжереях, а навесні побачити неймовірне явище цвітіння шикарної магнолії.
Влітку та восени цей зелений та квітучий куточок індустріального мегаполіса також прекрасний.
У ботсаді проводяться екскурсії – їх краще замовляти заздалегідь. Відвідуючи цю унікальну локацію, є можливість також купити насіння або саджанці різних рослин та отримати консультації фахівців щодо вирощування цих представників флори.
Щоб дістатися до цього закладу громадським транспортом, слід сісти на потяг Олексіївської лінії метрополітену та доїхати до станції «Ботанічний сад».
Більше про цікаві місця Харкова читайте в рубриці туризм на нашому сайті.