Олексіївська фортеця на Харківщині – одна з найважливіших оборонних споруд Слобожанського краю. Із першої половини XVIII століття вона відома як Берецька. До наших днів збереглись окремі залишки забудови та дивовижний вигляд фортеці з висоти пташиного польоту. Він являє собою неймовірно гарні геометричні фігури – величезний чотирикутник з добре помітними виступами у вигляді ромбів. Для місцевих мешканців це унікальне місце, яке має багатовікову славетну історію та відіграє цінну роль в українській спадщині.
Історія Олексіївська фортеця
Історія фортеці бере початок з XVIII століття. У 1731 році її збудували як об’єкт Українська оборонна лінія в с.Олексіївка. В той час наші землі потерпали від постійних турецьких набігів. Щоб укріпити кордон губернії, царським документом наказано звести потужну довжелезну лінію, протяжністю не менше ніж 280 метрів. Невдовзі розпорядження було виконано. Що ж до назви фортеці існують дві версії. Деякі дослідники зазначають, що свою назву вона отримала на честь російського імператора Олексія Петровича. Інші ж вбачають тут топоніміку, адже лінія розташована біля селища Олексіївка. Тому, ймовірно, звідси походить і назва.
Замок мав класичну для того часу бастіонну систему оборони з численними земляними валами та стінами з каменю. На території, де височить фортеця, розміщувалися артилерійські манданчики, казарми, сховища та землянки. Навколо неї вирили рів, який іноді наповнювали водою. Укріплення підтримували равелінами – так званими трикутними земляними виступами. Всередині будівлі знаходились гарнізони для охорони південних кордонів від зовнішніх ворогів. Отож, фортеця відігравала захисну роль та була спрямована на оборону від нападників.
На початку XIX століття, у зв’язку з розширенням кордонів та збільшення Російської імперії як держави, фортеця поступово втратила військовий інтерес, а згодом і своє оборонне значення.
Що подивитись Олексіївська фортеця?
Станом на сьогодні видатна пам’ятка Слобожанщини внаслідок численних військових операцій не збереглася в первинному стані. Вона охороняється державою як окрема споруда національного зразка. Відвідавши фортецю, можна побачити залишки фортифікаційних споруд, таких як земляні рови та кам’яні стіни, що вціліли до сьогодення. Збережено ділянки валів та браму фортеці. Тут встановлено важливий для історії краю пам’ятний знак, який підкреслює видатне минуле місцевості. Біля цього знаку туристи мають змогу більш детально ознайомитися з історією будівлі.
На території часто проходить фестиваль ”Олексіївська фортеця”, гості якого можуть долучитися до цікавих майстер-класів. На різноманітних заходах панують етнічні мотиви, а містечко майстрів збирає найкращих ентузіастів з усіх куточків України. Відвідувачам пропонують захопливу екскурсію по периметру пам’ятки, різноманітні смаколики та напої. Багатьом туристам буде цікаво на власні очі побачити виступи знаменитих народних колективів. Це родинне свято, розраховане на отримання незабутніх емоцій та теплих спогадів. Час від часу на фестивалях проходять реконструкції військових подій. Ці заходи передають атмосферу бувальщини, відтворюючи історичне минуле поряд з сучасністю.
Для любителів відпочинку на природі можна організувати пікнік на свіжому повітрі. Розміститися тут ви маєте змогу на одному зі степових схилів, звідки відкривається чудовий краєвид на Харківщину. Туристи щороку приїжджають сюди, щоб приєднатися до Велотуру фортецями Слобожанщини. Залишки Олексіївської фортеці нерідко стають гарним фоном для проведення фотосесій поціновувачам історії.
І хоча, на жаль, укріплення не збереглось в первинному вигляді, воно має цінну історичну роль в національній пам’яті Харківщини.
Олексіївська фортеця цікаві факти
1. На початку побудови будівля була сполучена валом із великим ровом з Михайлівською та Єфремівською фортецями. Таким чином, вона входила до цілісного комплексу 8 фортифікаційних споруд.
2. Протяжність зовнішньої сторони фортеці раніше становила понад 1028 метрів, а площа двору – майже два гектари!
3. Колись споруда розміщувалась на нейнебезпечнішій лінії оборони, тому мала відмінно укріплений гарнізон. Охорону становили кілька сотень ландміліціонерів та драгунів.
4. Якщо добре придивитися згори на фортецю, може скластися враження, що вона схожа на великий знак, який залишають прибульці на поміченій ними території.
5. В 2021 році на території проходив один з найбільших фестивалів за всю історію. Він мав сімейний характер та був присвячений 290-річчю побудови Української оборонної лінії.
6. Фортеця була досить високою – її стіни сягали 10 метрів. Висота валів становила більше 5 метрів.
7. До сьогодні на місці, де знаходиться споруда, проводяться масштабні археологічні розкопки. Їх ключовою метою є вивчення та дослідження первинного вигляду будівлі. Розглядаються також пропозиції відтворення невеликої частини укріплень унікальної краєзнавчої пам’ятки.
Де розташована Олексіївська фортеця?
Дана локація розміщена в межах села Олексіївка Лозівського району Харківської області.
Дістатися фортеці можна кількома способами. Найпростіше доїхати на власному автомобілі. Варто прямувати з Харкова шосе Т-21-10, користуючись навігатором. Обрана споруда розташована на виїзді з селища Олексіївка. Можна також доїхати автобусами, які курсують з обласного центру Олексіївки чи Біляївки. Виходити потрібно на зупинці населеного пунтку Олексіївка.
Нерідко споряджають екскурсійні тури Харковом та визначними місцями області, включаючи Олексіївську фортецю. Найпопулярніші з них – велоекскурсії ”Стежками старого Харкова”. Це захопливі подорожі, які проводяться з пізнавальною метою для туристів. Тривалість такої екскурсії становить від 2 до 3 годин, а ціна – від 300 гривень з однієї людини.
Місцеві краєзнавці проводять тематичні екскурсії, які присвячені історії найголовніших архітектурних пам’яток Харківщини, у тому числі й фортеці. Відвідувачі мають змогу детально ознайомитися з будівництвом, функціями та значенням споруди в минулих століттях. Вартість такої подорожі складає від 250 гривень з одного туриста.
Олексіївська фортеця – важлива архітектурна пам’ятка XVIII століття, яка до сьогодення не втратила свого цінного культурного значення. Це не просто будівля для укріплення кордону, це духовний об’єкт зі славетним минулим, сповненим безліччю трагічних та переможних подій. Про неї можна говорити ще довго, проте все ж набагато краще відвідати цю фортецю і відчути себе в ролі середньовічного жителя завойовника.
Більше цікавої інформації про місто Харків та Харківську область читайте на нашому сайті.